Hoşgeldiniz
Üye Ol Login Ol

FOTOĞRAF GELİŞMESİNİ SÜRDÜRÜYOR; ANCAK... | Lütfi ÖZGÜNAYDIN

Sonbaharla birlikte Türk Fotoğrafı ürünlerini sunmaya başladı. Gösteriler sergiler peş peşe geldi…Saydam günleri, Fotoğrafevinin etkinlikleri, Fototrek salonunda yapılan sergiler gösteriler, Fotoğraf dergisinin sergileri yarışma sonuçları  ve önemli fotoğraf sanatçılarının sergileri sanatseverlerle buluştu. Cem Boyner in büyük boy fotoğraflarla açtığı sergi Ara Güler  in sergileri, Ankara da FSK nın 10.yıl sergileri hepsi süregelen fotoğraf  etkinliklerindendi. Birçok galeride fotoğraf sergileri açıldı, açılıyor ve etkinlikler yoğunlaşıyor,sürüyor...

devamı »


Fotoğrafta Işık | Murat AKSU – murataxu@gmail.com

Konu 1: Parlaklığa Uyum (Latitude)

Merhabalar,

Teknik yazıların ilki olarak fotoğraf makinalarında parlaklığa uyum konusunu seçtim. Bunun nedeni, konunun bilinmesi gereken en temel noktalardan biri olması ile birlikte, fotoğraf çekenler için bilinmediğinde hata yapmaya çok müsait bir ortamın oluşması.

devamı »

  

Dijital Dünyaya İlk Adım | Özgür Çetin

 

Öncelikle Fotograf.com'daki ilk yazıma tüm okuyucularıma içten bir merhaba ile başlamak istiyorum. Bu aydan itibaren yazılarımla artık bu sayfalarda sizlerin karşısına çıkacağım. Yazılarımda sadece dijital fotoğrafçılık değil, hayatımıza giren tüm dijital teknolojileri (tabi fotorğrafçılıkla ilgili olanlar) üzerine bilgiler bulacaksanız. Ayrıca merak ettiğiniz konular ile ilgili sorularınızı e-posta ile bana iletebilirsiniz. Belli zamanlarda bu e-postalarınızı burada yayınlayarak genele hitap eden sorunları çözmeye çalışacağım..

devamı »

  

Temel kurallara uyulduğunda fotoğraf istediğiniz gibi olur...

Dijital fotoğrafçılık, doğal olarak, geleneksel fotoğrafçılık temelindedir. Burada da otomatik netleme (AF), diyafram ve enstantane gibi kavramlar geçerlidir. Bu kavramları geleneksel SLR makinelerden tanıyoruz, ancak diğer film kullanan makinelerde pek pek işlemedik. Bu noktada dijital fotoğrafçılığın bir avantajı daha ortaya çıkıyor: güncel dijital makinelerin, ufak ve toplu olmalarına rağmen, SLR makinelerin ayar olanaklarına sahip olmak gibi, dâhiyane özellikleri mevcut.

Makineyi, otomatik ayarlar ile sınırlı olarak kullanmak istemiyorsanız, otomatiği kapatıp, el ile kullanınız. Bu konuda makinenin, el ile yapılan ayarlarının kolayca erişilebilir olması gerekir, yoksa sürekli olarak kullanım kılavuzuna bakmak zorunda kalabiliriz. FinePix serisinin bütün modelleri, bir çok işleve kolayca ulaşabileceğiniz şekilde tasarlanmıştır.

Öneri: Bazen, bütün işlevler kullanım kılavuzunda yer almayabilir veya anlaşılmayabilir, bu durumda işlev tuşları ile oynamaktan çekinmeyiniz veya en yakın Fujifilm Dijital bayiinize danışabilirsiniz.

  

Dijital fotoğrafçılık

Dijital fotoğrafçılık nedir?

 

Geleneksel film fotoğrafçılığının, bilgisayar destekli resim işlemi ile birleştirilmesine, dijital (sayısal) fotoğrafçılık denir. Resimler, artık, bilgisayarda çizilmek veya yaratılmak yerine taranıyor veya dijital bir fotoğraf makinesi ile çekiliyor. Resim, bilgisayarın okuyabileceği bir düzenlemede hazır olursa, rahatlıkla değiştirilebilir, düzeltilebilir, yabancılaştırılır, v.s.. Resim işleminin sonunda, hazırlanmış dijital fotoğraf basılabilir, gönderilebilir veya internet sayfalarında kullanılabilir; bunlar, dijital fotoğrafçılığın sunduğu geniş imkânların sadece bazılarını oluştururlar. Geleneksel fotoğrafçılığın vazgeçilmez yardımcıları olan retuş boyaları, fırçalar ve bıçaklar yerlerini, yazılım ve donanımların sınırsız olanaklarına bırakıyorlar. Yeni teknolojiler, kullanıcının yaratıcılığını öne çıkarmak için, çok gelişmiş araçlar sunuyorlar.

  

Dijital fotoğraf makineleri

Dijital fotoğraf makineleri nasıl çalışır?

Dijital fotoğraf makineleri, 35mm makinelerden farklı çalışırlar. Daha çok, tarayıcılar ile akraba olduklarını söyleyebiliriz. Dijital fotoğraf makinelerinin çoğu, ışığa duyarlı bir algılayıcı birimi kullanırlar; bu algılayıcıya CCD (Charge Coupled Device – alıcı, toplayıcı parça) denir. Bu birim, düşen ışığı, sayısal sinyallere dönüştürür. Düşen ışık, RGB-filtreleri (kırmızı-yeşil-mavi süzgeçleri) aracılığı ile temel renk değerlerine ayırılır ve ayrı olarak değerlendirilir. Temel renkler için hesaplanan değerler yazılımlar tarafından birleştirildiğinde, her renk-kesiminin özgün rengini belirlemek mümkündür. CCD ünitesi, çekilen konunun resmini oluşturduğunda, veriler makinenin dahili elektronik birimlerine aktarılır. Burada olan veriler, konu ile ilgili olan resim-düzenlemelerine çevirilir; söz konusu olan düzenlemeler genelde, JPEG gibi sıkıştırılmış düzenlemelerdir. Tabiiki, sıkıştırılmamış dosyaları kayıt edebilen makineler de var. Daha sonra veriler, makinenin depolama ünitelerinde, hafızaya alınır. Burada çok farklı kayıt taşıyıcılar vardır; bazıları makine gövdesine sabitlenmiştir, ancak, çoğu değiştirilebilir hafıza kartlarıdır. Bu iki depolama türünün ortak yanı: makine kapalı olsa bile, resimleriniz hafızada kalır; yani silinmez.


Dijital Fotğraf Makinesinin Çözünürlüğü

Açıklama: Çözünürlük, bir sayısal (dijital) fotoğrafın yatay ve dikey sıklığını belirten ölçüdür. Ölçü birimi olarak resim-noktaları veya piksel kullanılır. Merceklerin ve CCD-algılayıcının iyi olduklarını varsayarsak, çözünürlük ne kadar yüksek olursa, fotoğrafın veya baskının görsel olarak bıraktığı izlenim, o kadar iyi olur.

“Çözünürlük zenginliği” kavramını, geleneksel fotoğrafçılıktan tanıyoruz. Burada da, farklı çözünürlüklerden söz edebiliriz: Yüksek duyarlı filmler “kalın grenli” olurlar ve daha düşük çözünürlüğe sahiptirler; düşük duyarlı filmlerde ise tam tersidir. Normal, geleneksel filmlerin çözünürlüğü yakl. 10 milyon nokta veya daha fazladır. Ancak burada küçük bir sınırlama yapmamız gerekiyor: dijital makinedeki CCD’nin aksine filmlerin ışığa duyarlı gümüş-halojenid grenleri düzenli bir şekilde sıralanmamıştır.

Dijital makinelerde en çok kullanılan çözünürlükler şunlardır:
  320 x 240  = 76.800
  640 x 480  = 307.200
1024 x 768  = 786.432
1280 x 960  = 1.3 milyon
1600 x 1200 = 2.1 milyon
2048 x 1535 = 3.3 milyon
2272 x 1704 = 4.1 milyon
2560 x 1920 = 5.0 milyon
3024 x 2016 = 6.0 milyon
4256 x 2848 = 12.1 milyon

Dijital fotoğrafların kalite seviyeleri ve gereksinimleri, ortam ihtiyaçlarına göre belirlenir.

Hakkımızda | Bize Ulaşın |Fiyatlar |Ödeme |Teslimat |Güvenlik |Satış Ortaklığı |Dijital Fotoğrafçılık |Basında
© Tüm hakları 2003-2004 fotograf.com'a aittir.             Çiçek Sepeti